Tur Kayıt Sözleşmesi

AYDER TURİZM KIBRIS TUR KAYIT SÖZLEŞMESİ


MADDE 1 : TARAFLAR
Bir tarafta Şehit Mustafa Salih Sokak No:10 - Dükkan No:1 Lefkoşa adresinde ikamet eden AYDER TURIZM.(Kısaca Ayder / Acente olarak anılacaktır) ile diğer tarafta rezervasyonu yaptıran ve yukarıda adresi belirtilen (Kısaca Rezervasyon Sahibi / Katılımcı / Misafir / Müşteri /Rezervasyon Sahibi / Yolcu olarak anılacaktır) arasında; aşağıda belirtilen hususlarda tam bir anlaşmaya varmışlardır.

MADDE 2 : KONU
İş bu sözleşme müşterinin, Acente vasıtası ile aşağıda açıklanan koşullar çerçevesindeki Tur / Otel Kayıt Rezervasyonunu ve İndirim aldığı ve/veya alabileceği hizmetleri içerir.

MADDE 3 : UYGULAMA
3-1) Yurtiçi/Yurtdışı turlarda nüfus cüzdanlarının/pasaportlarının yolcuların yanlarında bulunması gerekmektedir. Otel/ tur kayıt işlemleri esnasında tüm katılımcılar doğum tarihi, kimlik numarası ile iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak beyan etmek zorundadır. Yanlış beyan edilen her bilgiden doğmuş/ doğacak olan tüm yaptırımlardan katılımcı sorumludur.
3-2) Havayolu ile ulaşımlarda, havayolu şirketinden kaynaklanan sebeplerle uçuş saatinin ve uçak tipinin değişebileceği, rötar olabileceği hususu rezervasyon sahibi tarafından kabul edilmiştir. Bu konuda sözleşme sırasında özel uyarı ve bilgilendirme yapılmış sayılır.
3-3) Tur hareketine 24 saat kalaya kadar tarafınıza rehber, havayolu ve buluşma detayları Telefon, WhatsApp, elektronik posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Herhangi bir aksilik nedeni ile bilgilendirmemenin ulaşmaması halinde bilgilendirmenin takibinden misafir sorumludur.
3-4) Tura katılan yolcular, tur esnasında yapılan video ve fotoğraf çekiminin Ayder tarafından reklam amaçlı kullanılmasına ve tur dönüşü doldurulan anket formlarındaki değerlendirmelerin ve yorumların kullanılmasına izin vermiş sayılır. Ayrıca verilen bilgiler çerçevesinde Ayder tarafından tanıtım için gönderilen e-mail ve sms'ler için izin vermiş sayılır. Katılımcı, sözleşme konusu hizmetin ifası kapsamında acenteye temin ettiği ve/veya aktardığı her türlü verinin (bundan sonra ‘Kişisel Veriler’ olarak anılacaktır) elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, sınıflandırılması, idari kuruluşların denetimi amacıyla bu maddede sayılan ve/veya benzeri düzenleyici kuruluşlarla paylaşılması dâhil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın Sözleşme konusu hizmetin ifası için gereken veriler üzerinde her türlü işlemeyi gerçekleştirmeye Sözleşme konusu hizmetlerin ifasına münhasır olarak görevlendireceği kişilere aktarmaya acentenin yetkili olduğunu ve katılımcı rızasının mevzuata uygun olarak alındığını beyan, kabul ve taahhüt eder.
3-5) Konaklamalı tur kayıtlarında 3 kişilik yapılan kayıt için uygulanan 3. kişi indirimleri 3 kişilik odada konaklamak kaydıyla geçerli olup 3. kişi konaklama yatağı standart yatak olarak garanti edilmez. 3 kişilik odanın 3. yatağının ek yatak olabilmesi hususunu rezervasyon sahibi kabul etmiş sayılır.
3-6) Çocuk yaşı indirimleri minimum 2 yetişkin yanında geçerlidir. 1 Yetişkin yanında çocuk indirimi geçerli olmayıp, 2 yetişkin olarak hesaplanmaktadır.
3-7) Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda minibüs, 17 - 24 kişi arası kayıtlarda 27 kişilik midibüs, 25 - 29 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik midibüs, 30-53 kişi arası kayıtlarda 46 ya da 55 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor- cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acente koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir. Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.
3-8) Turun düzenlenmesi için gerekli sayıya ulaşılamaması, mücbir sebeplerin ortaya çıkması ve ön görülmeyen, turun akışını, içeriğini, kalitesini ve güvenliğini olumsuz etkileyeceği varsayılan akut sebeplerin oluşması durumunda acentenin turu iptal etme hakkı vardır. Yukarıda sayılan nedenlerle, acente turu iptal ederse, turun iptal edildiğini, rezervasyon sahibine bildirir. Bu durumda rezervasyon sahibine yapmış olduğu tüm ödemeler iade edilir. Yapılacak olan iadeler rezervasyon esnasında alınan ödeme tipi ile yapılır. Nakit ödemelerde iade nakit, kredi kartı ile yapılan ödemelerde iade ödeme yapılan kredi kartına, havale ile gelen ödemelerde ise rezervasyon sahibine havale yapılır. Kredi kartı iadelerinde iadenin rezervasyon sahibinin kartına yansıma süresi ilgili bankanın kendi işleyişiyle alakalıdır. Acente sorumlu tutulamaz.
3-9) Ayder, web sayfasında, sosyal medya kanallarında ve her türlü yazılı, görsel dijital ortamlarda, rezervasyon sahibine sözleşme eki olarak verdiği program dökümlerinde ilan ettiği turun içeriğinde ve tarihinde gerekli görmesi durumunda değişiklik yapabilir. Acente; standardı aynı kalmak şartı ile otel değişikliği, tur akışının sıralaması, rehber, araç, restoran, yemek menüleri, rota iptali veya rota eklenmesi konularında iptal ve değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Acente ilgili değişiklikleri tur öncesi yapabileceği gibi tur esnasında da yapabilir. Tur başladıktan sonra dahi rehber gerekli gördüğü durumlarda acente bilgisinde ve onayında olmak kaydı ile değişiklik yapma hakkına sahiptir.
3-10) Rezervasyon Sahibinin, kendisinin veya birinci derecede akrabalarının tura katılmasına engel ağır hastalığı (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan Resmi Kurul Raporu ile kanıtlaması şartıyla) veya birinci dereceden bir yakının vefat etmesi nedeniyle tura katılmasının mümkün olmaması halinde, yazılı ve belgeli başvurusu durumunda, rezervasyonu tur açısından gerekli tüm koşullara haiz üçüncü bir kişiye devredebilir ya da (Uçak bileti ücreti hariç) iptal edebilir. İptal onayı sonrası iade süreci sözleşmede belirtilen iade şartları gereğince gerçekleştirilir.
3-11) Rezervasyon Sahibi, sözleşmeyi turun başlamasına 40 gün kalaya kadar iptal ederse, uçak bileti ücreti hariç bedelinin tamamını, 39-15 gün kala iptal ederse uçak bileti ücreti hariç %50'si, 14-8 gün kala iptal ederse, uçak bileti ücreti hariç %25'i Rezervasyon Sahibine ödeme şekline göre iade edilir. Turun başlamasına 7 gün kala yapılan iptallerde, rezervasyon sahibine herhangi bir iade yapılmaz. 7 gün öncesine kadar isim değişikliği yapılabilir.
3-12) Erken rezervasyon indirimi uygulanan kültür turlarında ilan edilen indirimden faydalanabilmek için kayıt yapılan tarihte geçerli indirimli fiyatın en az %40 ı ödenerek kayıt yaptırılabilir. İndirimli fiyat sabitlenir ve misafirin kaydı gerçekleşir. Kayıt yaptırılan turun kalkış tarihinden 40 gün öncesine kadar katılımcılar kalan bakiyenin tamamını ödemelidir. Tur kalkış tarihinden 40 gün öncesine kadar kapatılmayan bakiyeler ödeme yapılan tarihin geçerli fiyatı baz alınarak revize edilir.  40 gün kala herhangi bir indirim kampanyası mevcut değil ise acente o kayıt için uyguladığı indirimli fiyatı iptal etme hakkında sahiptir.
Erken rezervasyon döneminde, yapılacak olan Türkiye otel rezervasyonlarında rezervasyon sahibi, erken rezervasyon seyahat iptal sigortası yaptırmış ise, rezervasyon sahibi, tesise giriş tarihinden 72 saat öncesine kadar, rezervasyonu iptal ettirmesi (rezervasyonun tamamen iptali) halinde, rezervasyon sahibine, sözleşme imzalanırken alınan sigorta bedeli hariç, rezervasyon bedelinin tamamı iade edilir. Tarih değiştirme talebinde, tesisin talep tarihindeki fiyatları ve müsaitlik durumu geçerli olacaktır. Misafir oluşacak fiyat farkını kabul etmiş sayılır.
3-13) Rezervasyon Sahibi, yanında bulunan eşyaları takip ve kontrol etme yükümlülüğünde olup, yolculuk esnasında kayıp/çalıntı/zayi olan eşyalardan acentenin sorumluluğu yoktur. Tur aracında unutulan eşyalardan acente sorumlu tutulamaz. Unutulan eşyaların bulunmasının ve misafire ulaştırılmasının mümkün olduğu durumlarda oluşacak olan kargo / araç / ulaşım masrafları yolcunun kendisine ait olacaktır.
3-14) Tesis tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda ücretsiz veya indirimli konaklayacak olan çocukların rezervasyon sırasında beyan edilen özelliklerinin (yaş gibi) doğru olmadığının anlaşılması halinde, rezervasyon sahibi, bu çocuklar için de derhal ve tamamen ödeme yapacak ve her türlü tazminde bulunacaktır. Rezervasyon sahibi ve yanındaki katılımcılar satın alma esnasında beyan ettikleri oda tipinde konaklama yapacak olup, otel girişinde farklı oda tipinde konaklama talep edemezler. İki ve daha fazla çocuk ile aynı odada konaklama yapan rezervasyon sahipleri tesislerin oda tipinde olası meydana gelebilecek sıkışıklığı baştan kabul etmiş sayılırlar. Tesis/ otel hizmetlerinden faydalanmak her katılımcının kişisel tasarrufudur. Tur programının içeriğini bağlamaz. Kullanılan tesis/otellerin ekstra hizmet karşılığında talep edeceği ücret politikasında acentenin her hangi bir yaptırımı ve kusuru bulunamaz.
3-15) Sözleşmede imzası bulunmayan, ancak, sözleşmede ismi gecen (adına rezervasyon yapılan) ve tura katılan diğer katılımcılar, sözleşmede imzası bulunan rezervasyon sahibine/tüketiciye, adlarına sözleşme yapma yetkisi verdiklerini, sözleşmeyi imzalayan rezervasyon sahibinin/tüketicinin işbu sözleşmeyi imzalaması ile birlikte, sözleşmenin bütün şartlarının kendilerince de kabul edilmiş sayılacağını ve sözleşme şartlarına aynen uyacaklarını kabul etmiş sayılırlar.
3-16) Rezervasyon sahibi, acentenin, rehberin, ulaşım aracı ve tesis yetkililerinin/görevlilerinin, satın alınan tura ilişkin olarak bildireceği kurallara uyacağını, tura katılan diğer tüketicilerin ve 3. kişilerin can, mal ve huzuruna saygı duyacağını, onları rahatsız edecek davranışlarda bulunmayacağını aksi halde turdan çıkarılacağını, bu nedenle de acenteden herhangi bir hak ve talepte bulunamayacağını kabul eder.
3-17) Rezervasyon sahibine, sözleşme yapılırken rezervasyon yaptırdığı tur bilgilerinin de yer aldığı acente tur programı ve bröşürü anlatılmış ve gösterilmiş olup sözleşme ekinde verilmiştir. Ayrıca, sözleşme yapılırken, tura ilişkin olarak ayrıntılı bilgi de verilmiştir. Rezervasyon sahibi, rezervasyon yaptırdığı tura ilişkin ayrıntılı bilgi sahibi olduğunu, tur programı kendisine verildiğini beyan eder. . Rezervasyon sahibi satın almış olduğu tur programı hakkında bilgi sahibi olmak ile yükümlüdür. Tur programını yazılı ve görsel olarak okumuş kabul etmiş sayılır. Tur esnasında acente yetkililerinden, rehberden veya herhangi bir görevliden tur içeriğinde ve rotasında değişiklik yapılmasını talep edemez. Sözleşme ile birlikte kendisine verilen tur programını ve programda belirtilen yiyecek içecek bilgisi ve menüleri kabul eder. Rezervasyon sahibi mevcut sağlık problemlerine istinaden gerekli tedbirlerini almakla ile mükelleftir. Tur programında değişiklik yapılmasını istemek tek başına katılımcın yetkisinde değildir. Bütün katılımcıların aynı fikirde olması halinde ve hepsinin yazılı onayları alınarak mümkün olabilir. Oylama yapılıp yapılmayacağının kararını vermeye yetkili kişi tur rehberidir.
3-18) Pasaport ve gümrük Geçiş işlemlerinde sorun yaşanması durumunda sorumluluk rezervasyon sahibine aittir. Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir.  Özel günler, milli ve dini bayramlar, festival dönemlerinde seyir esnasında gerek sınır kapılarında gerekse turistik merkezlerde oluşan kalabalık, yoğunluk ve bu durumlara bağlı olarak oluşabilecek gecikmelerden acente sorumlu tutulamaz.
3-19) Oda blokajını tesis yapmakta olduğundan, acentenin doğrudan bir müdahalesi olamamaktadır. Bu nedenle, tesis tarafından tahsis edilen oda nedeniyle acente sorumlu tutulamaz.
3-20) Yurtdışı turlarda bebekler dâhil geçerli pasaport gerekmektedir. Vize ve pasaport işlemleri tamamen rezervasyon sahibinin kendisine aittir. Vize alınamaması durumunda elçiliğe ödenen vize ücreti acente sorumluluğunda değildir. İadesi acenteden talep edilemez. Yurt dışı tur satışlarında iptal iade koşulları değişkenlik gösterebilmektedir. Acente yurt dışı tur satışlarında farklı operatörlerin satış yetkilisi olduğundan satış yaptığı operatörün sözleşmesini kabul edip, katılımcıların bilgisine ve onayına sunacaktır. Sağlayıcı olan operatörün sözleşmesinde ilan edilen iptal / iade şartları geçerli olacaktır.
3-21) Düzenlenen voucher ve ekli kayıt formu bir bütün olarak sözleşmeyi oluşturmakta olup, Rezervasyon Sahibi, bu rezervasyonu yaptırırken sözleşmeyi okuduğunu, sözleşme şartlarını anladığını ve kabul ettiğini beyan etmiş sayılır.
3-22) Müşteri bu rezervasyon sözleşmesini, mail order, sanal pos, havale veya eft ile alarak her hangi bir sebepten dolayı imzalayamamış olsa dahi taraflar arasında geçerli olacak bu sözleşme şartlarını katalog, internet sitesi veya ilanlar ile öğrenmiş olup, rezervasyonu bu sözleşmedeki yazılı şartlarda almayı taahhüt etmişlerdir.
3-23) Müşteri, bu rezervasyonu ile imza altına alınan ve sözleşmede adı geçen otel, tur, program hakkında her türlü bilgiyi gerek acenteye ait web adreslerinden ve şirket satış temsilcilerinden aldıktan ve gerekli tüm incelemesini yaptıktan sonra bu sözleşmeyi okuyarak imzaladığını taahhüt eder.
3-24) Acente, rezervasyon yapmayı vaat ettiği konaklama tesisinin vasıfları ve yıldızlaması ile, konaklama tesisinde öngörülen hizmetler ile ilgili bilgiyi, konaklama tesisinin beyanına, broşürlerine ve tesisin resmi internet sitesindeki bilgilerine dayanarak ilan etmiş olup, konaklama tesisinin, ilan ve deklarasyonlarında yer alan evsafta ve yıldızlama standartlarında hazır bulundurulmamasından dolayı, acentenin mesuliyeti yoktur. Sorumluluk münhasıran konaklama tesisinin mesuliyetidir. Konaklama tesisinin öngörülen standartları taşımaması veya konaklamanın başlayacağı tarihte bu standartta hizmet verebilecek durumda olmaması halinde, acente müşteriyi aynı standartta veya bir üst kategoride olan başka bir tesisinde konaklatmak hakkına haizdir.
3-25) bilgi vermeksizin otele giriş yapılmaması halinde konaklama bedeli iade edilmez.
3-26) Acenteye bilgi verilmeksizin tur kalkış noktalarına saatinde gelinmemesi ve tur programına katılım sağlanmaması halinde tur bedeli iade edilmez. Katılımcılar acentenin ilan ettiği saat, tarih ve noktada hazır bulunmak ile sorumludur.
3-27) Devlet yönetimi tarafından Seyahat engeli getirilmesi ya da ülkede sokağa çıkma yasağı getirilmesi ya da olağanüstü durum ilan edilmesi hallerinde iptal edilen tur bedelinin ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel, olağanüstü halin kaldırılması, sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve seyahat engelinin kalkmasından 2 ay sonrasında başlamak üzere 15 gün içerisinde katılımcıya acente tarafından iade edilir.
3-28) Katılımcıların kayıt anında rezervasyon bedelinin en az %40'ı, kalan bakiyenin ise hizmetin başlamasından en geç 40 gün önce ödenmesi gerekmektedir. Anılan süreler içinde belirtilen ödemelerin gerçekleştirilmemesi halinde yapılan rezervasyon iptal edilerek hizmet bedelinin %40'ı cayma tazminatı olarak tüketiciye fatura edilir. Ön ödeme yapılsa dahi, tur ücretinin tamamını belirtilen süreler içinde tamamlamayan ancak tur kalkış noktasında tura iştirak etmek isteyen katılımcıların tura katılıp katılamayacağı acente inisiyatifindedir. Acente ödemesini tamamlamayan misafiri tura dâhil etmek zorunda değildir.
3-29) Acente erken rezervasyon kampanyası düzenleyebilir. Bu kampanyaların indirim oranlarını ve indirim vereceği süreyi belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir. Gerekli gördüğü durumlarda kampanyayı iptal edebilir. Sezon içinde belirleyeceği ürünlerde belirli süreler için aksiyon / indirim kampanyası düzenleyebilir. Erken rezervasyon döneminde yapılan indirim miktarı misafirden talep edilmeyeceği gibi olası aksiyonlardan kaynaklanan olası fiyat farklarının iadesi de acenteden talep edilemez.
3-30) Seyahat sigortası hizmeti satın alan tüketicilerin eksik veya ayıplı ifa, hasar, hastalık, zarar ve kayıpları ile ilgili teminatın kapsamı bu hizmeti sunan sigorta firmasının poliçesiyle belirlenmiştir. Acente bu teminatların içeriği, kapsamları veya uygulama şekilleri ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.
3-31) Uçaklı ulaşımlarda, tüketiciye sunulan havayolu firmasının bagaj kayıp ve hasarı durumunda ilgili havayolu firmasının kuralları geçerli olup, Acentenin sorumluluğunda olmadığı açık bir şekilde katılımcı tarafından kabul edilmiştir.
3-32) Müşterinin konaklama / tur / faaliyet başlangıcından sonra gelen erken çıkış talebini yazılı, şikâyete sebep, mücbir sebepler de dâhil olarak yapması ile ilgili tur sağlayıcının onayı doğrultusunda değerlendirilerek yapılır. Erken ayrılma halinde, ücret iadesinin yapılıp yapılmayacağı iş birliği yapılan sağlayıcının inisiyatifinde olduğundan acenteye bu konuda bir taleple itiraz yöneltilemez ve uygulanacak olan herhangi bir cezai işlem konaklama bedeli olarak fatura edilir.
3-33) Müşteri otel ve faaliyet esnasında kullanılan tesislerle ilgili tüm memnuniyetsizliklerini öncelikle otele/ tesise bildirmek, akabinde açacağı dava ve yapacağı şikayetlerde oteli / tesisi karşı taraf olarak göstermek zorundadır. Hiçbir şekilde maddi, manevi tazminat vb. taleplerini acente üzerinden yapamaz.
3-34) Zorunlu seyahat sigortası uygulaması yurt içi konaklamalı turlarda söz konusudur. yurt dışı turlarda sorumluluk misafirlere aittir. Seyahat sigortasının kapsamı tur tarihiyle sınırlıdır. Tur tarihinin bitiminde sigortanın kapsamı son bulur. Zorunlu seyahat sigortasının kapsamının katılımcı tarafından incelenmesi ve ilgili poliçenin içeriğine katılımcının uyması gerekir. Sigorta şirketinin sigorta kapsamında kabul etmediği hususlarda Acentenin hiçbir sorumluluğu bulunmamakta olup Acenteden hiçbir hak ve alacak talebinde bulunulamaz, katılımcının muhatabı sigorta şirketidir.
3-35) Tur programına dâhil yürüyüş, tırmanma veya araç kullanımına bağlı olarak oluşacak tüm sonuçlardan misafirler sorumlu olacaklarını baştan kabul ederler.

3-36) Otellerde alınan yemekler, otel konseptine ve doluluğuna göre set menü olabilir, bölge

şartlarına bağlı olarak alkollü içecek bulunmayabilir.

3-37) Rezervasyon sahibi bu sözleşme ile acentenin ilan etmiş olduğu tur katılım koşullarını kabul etmiş sayılır.
3-38) Otel/Tur konaklaması ile birlikte yapılan tüm havayolu bilet rezervasyonları ile TCDD bilet rezervasyonları (promosyon, ekonomi, business sınıf tüm kategoriler dahil) (mücbir sebep olsa dahi) iptal şartları kapsamı dışında olup ilgili havayolu firmasının / TCDD 'nin iptal koşulları ve uygulamaları geçerlidir. Uçak bileti, tren bileti dahil alınan otel/tur iptallerinde uçak/ tren ücretleri hariç tutar üzerinden sözleşme iptal kuralları geçerli olacaktır. İptal uygulamasında uçak/tren ulaşım bedeli hariç tutulur.
3-39) Katılımcıların uçak biletlerini paket harici şahsi temin etmeleri durumunda; ister mil / puan kullanımı ile ister direk ödeme ile alınmış olsun; Acentenin turu iptal etmesi halinde, acente doğacak zarardan sorumlu tutulamaz.
3-40) Müşteri hiçbir salgın hastalık belirtisi taşımadığını, tur öncesi kontrollerini ve gerekmesi halinde gerekli test ve tetkikleri yaptıracağını kabul ve taahhüt eder. Acente salgın hastalıklar ile ilgili gerekli uyarıları yapmış ve kendisinin alabileceği tüm önlemleri almıştır ancak söz konusu tur programında bir çok mekan gezilecek, otel/otellerde konaklamalar yapılacak olup buralarda acentenin önlem alabilmesi mümkün değildir, kaldı ki her türlü önlem bile alınsa salgın hastalığın önüne geçilmesi mümkün olamayabilir ve asıl olan salgın hastalığa karşı müşterinin kendisinin fiziki mesafe, temassızlık, hijyen ve maske kullanımı gibi bireysel tedbir ve önlemlerini almasıdır. Tüm bu nedenlerle müşterinin tur sırasında yakalanabileceği bir salgın hastalık nedeniyle acentenin hiçbir sorumluluğu bulunmamakta olup, müşteri acenteden maddi ve manevi hiçbir talepte bulunmayacağını, bütün bu hususları bilerek ve kabul ederek tura katıldığını, acenteye karşı hiçbir talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder. 
3-41) İş bu protokol iki nüsha halinde tanzim ile beraberce imzalanmış olup, protokolden kaynaklanacak itilafların çözümü K.K.T.C Mahkemeleridir.